MENU
Главная » Статьи » Сельхоз

Екологічні зміни чорноземних грунтів під дією зрошення

Літвінова К.І., 11 МБЕО

Воровка В.П., к. геогр. н., доцент, декан природничо-географічного факультету МДПУ

 

Проблемі впливу зрошення на екологічний стан чорноземів присвячено багато наукових праць. Але перегляд деяких технологічних аспектів, їх удосконалення для розробки науково обґрунтованих прийомів раціонального використання зрошуваних земель залишається актуальним на сучасному етапі розвитку зрошуваного землеробства. Це й визначило вибір теми.

 

Аналіз останніх досліджень. Аналіз досліджень свідчить про негативну тенденцію щодо ґрунтоутворюючих процесів у чорноземах під впливом зрошення. Найбільш небезпечними явищами є зменшення кількості водостійких агрегатів, вмісту гумусу, розвиток процесів декальцинації.

Мета досліджень - аналіз змін екологічних характеристик та вдосконалення існуючих заходів відтворення родючості зрошуваних чорноземів у Каховському районі  для поліпшення їх екологічного стану.

           Матеріали дослідження. Вплив зрошення на екологічний стан чорноземів південних досліджувався в АТ «Чорноморське» Каховського району Херсонської області.

У результаті досліджень було встановлено, що тривале зрошення призвело до негативних змін екологічних характеристик ґрунту.

Відмічено погіршення агрофізичних властивостей грунту, що виявилось у підвищенні його щільності, зниженні пористості, зменшенні вмісту водостійких агрегатів на 12,7% у шарі 0-40 см.

Відзначені зміни сольового складу водної витяжки із сульфатно-кальцієвого на сульфатно-натрієвий.

У вбирному комплексі чорноземів південних спостерігається зниження суми катіонів на 0,49 м-екв/100 г ґрунту (шар 0-30 см) та нагромадження іонів натрію на 0,2% і магнію на 2% в орному шарі ґрунту.

Під впливом зрошення в чорноземах південних встановлені втрати гумусу, які у метровому шарі становили 0,16%.

Зрошення спричинює зміни напряму та еволюції грунтового покриву, головними чинниками яких є швидкість і напрямок антропогенної еволюції ґрунтів.

Розвиток зрошення на Херсонщині на сучасному етапі має ставити за мету високоефективне, екологобезпечне використання зрошуваних земель шляхом розробки та реалізації комплексу заходів з управління родючістю зрошуваних земель, поліпшення їх агроекологічного стану.

Висновок. Тому зрощуване землеробство на сьогодні потребує прискореного переведення його на інноваційну модель еколого-економічного розвитку, суть якої полягає у поліпшенні використання природних ресурсів у процесі виробництва на зрошуваних землях, переведення зрошуваного землеробства в екологобезпечний режим функціонування, та забезпеченні органічного поєднання виробничо-еколого-економічної системи такого землеробства.

Категория: Сельхоз | Добавил: Galena (18.02.2015)
Просмотров: 423 | Теги: влияние, экология мелитополя, орошение, экология запорожской области, чернозем | Рейтинг: 0.0/0
Всего комментариев: 0
avatar